“Se stjärnan i Öster”

Ekumenisk bönevecka för kristen enhet
19-23 januari

Uppdaterat 2022-01-14

Denna vecka är världens största ekumeniska manifestation som genomförs i cirka 120 länder. Årets tema, “En stjärna i Öster – vi kommer för att tillbe Kristus”, är taget från Matteus 2:1-12 och syftar på Betlehems stjärna, den som lyste upp vägen till Jesus och ledde människorna dit.

I en värld av klimat-nödläge, politisk polarisering och sviter av en global pandemi som ännu inte släppt taget, enas kristna runt hela världen i bön om att stjärnans ljus än en gång ska leda mänskligheten på rätta vägar.

I Vrigstad medverkar biskop emeritus Jan-Olof Johansson, Växjö, i församlingshemmet på torsdagskvällen och i söndagens ekumeniska högmässa.

Uppdatering: Programmet för böneveckan är ändrat. Se kalendern för aktuellt program.

Se alla samlingar i kalendern.