Våra åtgärder kring Covid-19

I dessa oroliga och svåra tider, när coronaviruset covid-19 sprids i världen och vårt land, spelar tron och gemenskapen en viktig roll. Men då vi möts måste vi vara extra rädda om varandra. Vi tar kontinuerligt del av Folkhälsomyndighetens information och anpassar verksamheten utifrån deras rekommendationer.

I dessa oroliga och svåra tider, när coronaviruset covid-19 sprids i världen och vårt land, spelar tron och gemenskapen en viktig roll. Men då vi möts måste vi vara extra rädda om varandra. Vi tar kontinuerligt del av Folkhälsomyndighetens information och anpassar verksamheten utifrån deras rekommendationer.

Gudstjänster

Med anledning av de strängare restriktioner regeringen lagt fram och som innebär att endast 50 personer får deltaga i sammankomster fr o m söndag 29 mars har styrelsens arbetsutskott beslutat att tillsvidare ställa in våra gudstjänster.

För att du ändå sak kunna ta del av gudstjänster i framtiden kommer här några tips:

 • Predikningar som i framtiden läggs ut här på vår webb.
 • TV-gudstjänsterna på SVT.
 • Radiogudstjänsterna på Sveriges Radio.
 • Många församlingar lägger idag ut gudstjänster på Youtube, testa att söka där.
Övriga samlingar

Följande samlingar är inställda tills vidare:

 • Öppen gemenskap
 • Soppluncher
 • Strandliden i sommar
 • Andakter på Göransgården

Equmenia Vrigstad

För Equmenia Vrigstads del är söndagsskolan och kompiskören pausad för tillfället. Scout och Alive kör på tills vidare.

Så möts vi i kyrkan

När vi träffas i kyrkan, tänk på följande:

 • Om du är sjuk eller tillhör någon riskgrupp rekommenderas du att stanna hemma
 • Vi sitter glest, med minst 1 meters avstånd, om vi inte tillhör samma hushåll
 • Vi hälsar inte i hand
 • Var noga med handhygienen
 • Hosta och nys i armvecket

Uppdaterat 2020-04-24