Välkommen till julfest

Den 12 december kl. 15 är det dags för julfest för Vrigstad Missionsförsamling och Equmenia Vrigstad. Alla är välkomna att vara med, även om man inte är medlem.

Såväl scouterna som Kompiskören är med och medverkar. Julfesten avslutas med fika utomhus.

Vaccinationsbevis

Julfesten förväntas ha fler än 100 deltagare med barn och ungdomar medräknade, och vi har inte möjlighet att genomföra festen på ett godtagbart sätt genom att enbart använda smittskyddsåtgärder. Därför kommer det att krävas vaccinationsbevis för alla över 18 år för att vara med på julfesten.

Man laddar ned sitt vaccinationsbevis i mobiltelefonen genom att gå in på ehälsomyndigheten. Om man inte har e-legitimation kan man få sitt vaccinationsbevis genom att fylla i en blankett och få sitt bevis på papper.

Tänk på att stanna hemma om du är det minsta sjuk, håll avstånd och använd handsprit.